Tagasilöök: uued putukamürgid vähendavad drastiliselt kimalaste viljakust

Uus putukamürkide klass vähendab drastiliselt kimalaste viljakust.

FOTO: Reuters/ScanPix

Värske uuring on visanud uute putukamürkide leidmisele kaika kodaratesse. Teadlaste hinnangul mõjuks uus mürk sulfoksafloor hävitavalt kimalastele.

Katse käigus piserdasid Kuningliku Holloway ülikooli teadlased metsikuid kimalasi uue põlvkonna putukamürkidega ning lasid putukad tagasi loodusesse. Võrreldes puutumata kontrollrühmaga langes putukamürgiga kokku puutunud kimalaste viljakus drastiliselt, neil oli märgatavalt vähem järglasi, vahendab BBC.

Seoses neonikotinoidide klassi kuuluvate putukamürkide hävitava mõjuga tolmendavatele putukatele, eriti mesilastele, on need avapõldudel Euroopas ja paljudes muudes kohtades maailmas keelustatud. See on agronoome-keemikuid võitlemaks kahjuritega innustanud looma uusi putukamürke, mis ei mõjuks ümbritsevale keskkonnale nõnda hävitavalt. Ajakirjas Nature avaldatud uuringus sai kahjuks senine parim kandidaat sulfoksafloor negatiivse hinnangu osaliseks.

Sulfaksofloor tapab putukkahjureid lõhkudes nende närvisüsteemi ning isegi kui see otseselt kimalasi siiski ei tapa, on mõju nende viljakusele piisavaks märgiks, et seda ühendit ei saa siiski vabas looduses kultuurtaimede kaitsmiseks kasutada. Pestitsiidide mitte-tapvat mõju metsikutele putukatele on uuritud palju vähem kui otsest surmavat efekti. Erinevad loodus- ja loomakaitserühmitused on rõhutanud, et lisaks putukate otsesel surmamisele peavad seadusandjad kaaluma ka ühendite mõju loomade elu muudele külgedele.

Sulfaksofloori võib seaduslikult kasutada Hiinas, Austraalias ja Kanadas ning mitmed teised riigid kaaluvad selle lubamist.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles