Jahituristid rikkusid Läänemaal veelindude küttimise nõudeid ja moraali

Foto on illustratiivne.

FOTO: Viktor Drachev/TASS/Scanpix

Selle nädala alguses tuvastasid inspektorid seaduserikkumise Läänemaal, kus kaks välisriigi jahimeest kasutasid pardijahil elektroonilist peibutusvahendit.

Keelatud peibutusvahendeid kasutanud jahimeestele määrati kummalegi kiirmenetluse otsusena rahatrahv 100 trahviühikut ehk 400 eurot. Muud jahipidamise nõuded olid täidetud.

Keskkonnainspektsioon edastab menetlusotsused Eesti Jahimeeste Seltsile, kellel on tunnistuse väljastajana õigus peatada jahitunnistuse kehtivus kuni kolmeks aastaks.

Peibutusvahendi kasutamine ei ole Eestis keelatud, kuid kasutada tohib ainult mehaanilisi peibutusvahendeid ja -viise, nagu näiteks peibutusviled.

Kuna veelinnujahi hooaeg jätkub, tuletab Keskkonnainspektsioon jahimeestele ja jahikorraldajatele meelde, et jahipidamisel tuleb järgida nii õigusaktidest tulenevaid nõudeid kui ka jahipidamise head tava.

«Kuna jahiseadus näeb ette jahituristide koolitamist, siis tuleb koolitajatel seda kohustust tõsiselt võtta. Siia sõitnud jahikülalistele tuleb meie jahipidamise nõudeid väga täpselt selgitada,» märkis Keskkonnainspektsiooni looduskaitseosakonna juhataja Uno Luht.

Inspektsiooni avaliku suhete nõuniku Leili Tuuli sõnul olid mõlemad kütid läbinud sellel hooajal kohustusliku koolitus, mille korraldas nende jahiretke korraldanud jahiselts. Mõlemad kütid olid ka allkirjastanud vastava tõendi.

Eesti Jahimeeste Seltsi president Margus Puust mõistis Läänemaal seadust rikkunud kütid hukka: «Tegemist on väga tõsise rikkumisega nii seaduslikus kui eetilises plaanis. Eesti Jahimeeste Seltsi jaoks on tegemist täielikult punase joone ületamisega.»

Seltsi tegevjuht Tõnis Korts lisas seltsi teates: «Juhtunu teeb eriti inetuks see, et jahikülalised sooritasid oma teo teadlikult, kuna elektrooniliste peibutusvahendite kasutamine on kõikjal Euroopas keelatud. Kohe, kui saame ametliku teatise, peatame vastavalt seadusele nende jahitunnistuste kehtivuse.»

«Nende nimed saavad «musta nimekirja» ja lähiaastatel nad siin jahti pidada ei saa» täiendas Korts.

Tagasi üles