Rivo Noorkõiv: meie regionaalne juhtimistasand on peaaegu olematu

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare
  • Keskvalitsus peaks rohkem toetama kohalike omavalitsuste võimekuse kasvatamist.
  • Omavalitsuste endi kontrollitava maksubaasi kujundamisega tuleb liikuda edasi.
  • Kohalikud omavalitsused valigu ise välja kogukonna jaoks kõige õigem mudel.

Omavalitsuste nõustaja haldusreformis Rivo Noorkõiv võrdleb haldusreformi puuga, mille sirgumise eest tuleb hoolt kanda, et see järeltulevatele põlvedele turvalist varju pakuks.

FOTO: Eero Vabamägi

Lugu kuulatav Minu Meedia tellijatele

Haldusreform sai võimalikuks tänu regionaalse arengu ekspertide kaasamisele. Rivo Noorkõiv (63) on neist üks kogenumaid, olles omavalitsuste ühendamise ja kohaliku arengu tunnustatuimaid asjatundjaid, keda on alati kaasatud riigi halduskorralduse muutmise projektidesse. Tema tähelepanekuid ja soovitusi tasub silmas pidada nii haldusreformi lõpuleviimisel kui ka kavandatava riigireformi ettevalmistamisel.

Kui autonoomsed on meie omavalitsused tegelikult?

Praeguste omavalitsuste iseseisvuse nappus peitub finantsautonoomias. Ei ole normaalne ega mõistlik, et omatuluna teenitakse vaid 3,5 protsenti eelarvest. Selle näitajaga ollakse Euroopa Liidu riikidest viimased. Omavalitsuste endi kontrollitava maksubaasi kujundamisega tuleb liikuda jõuliselt edasi, et väheneks nende sõltuvus keskvalitsusest ning suureneks motivatsioon ja omavastutus kohaliku elu korraldamisel.

Kohalike maksude pakett tuleks pulkadeni lahti võtta. Teha maa korraline hindamine ja kehtestada maamaks kohaliku maksuna. Samuti võiks üksikisiku tulumaksu määratleda kohaliku maksuna. Algatuseks teeme ära kasvõi dividendide tulumaksu osalise laekumise kohalikesse eelarvetesse.

Tagasi üles