Martin Ehala: Meie oma Koeraküla

  • Õpilaste ülbe ja kiuslik suhtumine ei ole tingitud õpetajate ebapädevusest.
  • Ühiskond suhtub õpetajasse kui teenindajasse ja nii käituvad ka lapsed.
  • Kõikelubav kasvatusideaal toodab enesekesksust ja vastutustundetust.

Õpilaste ülbus õpetaja suhtes on tingitud niihästi ühiskonna vildakaist kasvatusideaalidest kui ka üldlevinud suhtumisest, et õpetaja on lihtsalt teenindaja. FOTO: kaader filmist «Dogville»

FOTO: kaader filmist «Dogville»

Lars von Trieril on film, milles gangsterite eest põgenev noor naine Grace satub kõrvalisse külakesse nimega Dogville. Ta püüab heategudega võita külaelanike usaldust, et need lubaks teda nende juurde jääda. See tal õnnestubki ja nii jääbki ta külaelanikke teenima.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

See, et kaks kolmandikku õpetajaist peab iga nädal taluma õpilaste ülbust ja põlgust, lapsevanemate üleolevat õiendamist ja käsutamist, ei ole tingitud õpetajate pedagoogilisest ebapädevusest. See on tingitud meie suhtumisest. Tõsi, mitte kõik meist ei väärkohtle õpetajaid, kõigil pole õpetajatega otsest kokkupuudetki. Karm tõde on see, et 1960. aastate haridusutoopia sellest, et vägivald tuleb rangest kasvatusest, ja kui vaid anda väikesel inimloomal käskude ja keeldudeta kasvada, siis kaob kurjus maailmast iseenesest, ei pea lihtsalt paika.

Tagasi üles