Kuidas pöörata täiskäigul suurt laeva ehk Kuidas muuta koolikultuuri?

  • Koolijuhi ülesanne on kujundada õpetajat toetav koolikultuur.
  • Iga 7 õpetaja kohta peaks koolis olema 1 eripedagoog, nagu Soomes.
  • Lapsevanemad peavad kooli toetama käitumisreeglitest kinnipidamises.
  • Rohkem tuleks õpetajaks meelitada elukogenud inimesi muudelt elualadelt.

Tsaariajal oli õpetaja Laurile toeks köster, tänapäeval võib õpetaja abiõpetajast ainult unistada.

FOTO: Kaader filmist «Kevade»

Oleme harjunud rääkima õpetajate puudusest ja sellest, et noored ei taha õpetajaks õppida. Eelmise teisipäeva Postimehes ilmus aga lugu ühest õpetajatega seotud varjupoolest, millest pole palju räägitud: õpetajavastasest koolikiusamisest.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Värvikate näidete najal joonistus nukker olukord, milles nii mõnigi õpetaja end iga päev leiab. Nende õpetajate lugudest ilmneb ka üks põhjus, miks noored ei taha õpetajaks õppida – nad näevad, mis neid ees ootab! Nii on koolis keskmiselt kõrgemas eas õpetajaskond, kes töötab suure koormusega ja nagu selgub, talub väärkohtlemist õpilaste, lapsevanemate ja – mis kõige jahmatavam – ka kolleegide poolt. Lugu on saanud hulga emotsionaalset vastukaja ja näiteid õpetajavastasest vägivallast tuleb aina juurde.

Kuigi pilt tundub sünge, pakun mõne lahenduse, mis on üldiselt teada, aga annaksid tulemust, kui kodanikuühiskonnale omaselt ühise eesmärgi nimel töötaksime. Panustama peaksid nii õpetajad, kooli juhtkond kui ka lapsevanemad ning mõni muudatus tuleks kavandada haridussüsteemis laiemalt.

Tagasi üles