​Metsa poole kasvatus ja maavillane haridus

  • Tänased lapsed vajavad tihedamat sidet looduse ja loomuliku eluviisiga.
  • Lapsed peaks veetma aega metsikutes paikades, jõgede kallastel.
  • Laste maavillase hariduse alustalad on omanäolised kogukonnakoolid.

Lapsed peavad ise tegema võimetekohaseid valikuid. Gaia Kooli õpilane Maria puu otsas turnimas.

FOTO: Paavo Eensalu

Eestis on hakatud teadvustama looduslähedase eluviisi olulisust, metsa ja puhta looduse väärtust – need teemad on aktuaalsed ka seoses haridusega, mis loob ja kujundab tulevikku. Paraku on meie koolides palju formaalset ning vähe kohta loomulikule, sageli ei saa kooliperel kujuneda eluterveid suhteid ning koolis ei toimugi inimeste tegelikku kohtumist.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Üks teise klassi õpilane ütles näiteks, et tal oli ebamugav oma klassiõpetajaga arenguvestlusel suhelda, sest ta ei ole oma õpetajale kunagi nii lähedal olnud. Missugused suhted sellises keskkonnas inimeste vahel tekivad? Mis juhtub, kui laps ei tunne ennast isiksusena, kellest hoolitakse ja kelle jaoks on aega? Lapsed võõrduvad õpetajatest ja koolist.

Kool peaks muutuma taas paigaks, kuhu lapsed tahavad minna, kus nad tunnevad, et igaüks neist on lahkelt oodatud, paigaks, kus nii lapsed kui ka täiskasvanud tunnevad koos olemisest rõõmu. Neid tingimusi täitmata ei ole soodsat keskkonda arenguks loodud, uudishimu ja õpihuvi kaob. Selle asemel, et õpilastele arenguteel uksi avada, kool hoopis sulgeb neid. Laste anded uinuvad, isiksused ei leia oma teed ega kutsumust.

Tagasi üles