Vaade riigikontrolli auditile keeltekooli mätta otsast

  • Ministeerium peaks looma töörühma kõrgtaseme eesti keele õppevara koostamiseks.
  • Õppija peaks saama tasuta kursust ka tasuta korrata nõutud tasemele jõudmiseks.
  • Riigi raha eest koostatud programmid ja materjalid peaksid olema avalikud.

Aktiivõpe: Multilingua Keelekeskuse B1-taseme õpperühm «Eesti keele kursus Eestis elavatele vähelõimunud püsielanikele» rahvusraamatukogus aardejahil.

FOTO: Ruta Bergman

Eelmisel nädalal leidis suurt vastukaja riigikontrolli audit, mis käsitles puudusi täiskasvanute eesti keele õppe korralduses ja rahastamises. Koolitajatena oleme auditi tulemustega suuresti nõus, kuid tahaksime jagada ka tähelepanekuid, kogemusi ja võimalikke lahendusi keeltekooli vaatenurgast.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Suurim auditis väljatoodud probleem on kvalifitseeritud keeleõpetajate, sh keeleõpetajate järelkasvu puudus. Seda arvamust jagame ka meie. Probleemiga ei tegelda riiklikul tasemel süsteemselt ja piisavalt. Kõrgkoolid täiskasvanute eesti keele kui teise keele õpetajaid eraldi ette ei valmista. Meie arvame, et peaksid.

Kui kohe pole võimalik luua täiskasvanute eesti keele võõrkeelena õpetaja eriala, siis võiks alustada ühest õpetajakoolituse moodulist, et õpetajaks õppijad teadvustaksid endale võimalust töötada tulevikus keeltekoolis. Multilingua Keelekeskus teeb koostööd nii Tallinna kui ka Tartu Ülikooliga, olles üliõpilastele praktikabaasiks. Kokku on viimastel aastatel olnud neli praktikanti ja on lootust, et neist üks hakkab osalise koormusega kaastööd tegema. Oleme valmis praktikakohti pakkuma enamatele.

Tagasi üles